Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 157 чоловік

Музей Пантелеймона Куліша

Дата: 16 червня 2023 о 15:02, Оновлено 16 червня 2023 о 15:05
165 переглядів

15 червня 2023 року учні 5 класу Шосткинського спортивного ліцею відвідали музей Пантелеймона Куліша, який розташований в центральному відділенні Шосткинської міської бібліотеки.

Музей Пантелеймона Куліша зберігає, вивчає та пропагує творчу спадщину корифея української культури. Сьогодні його фонди нараховують понад 500 експонатів. Експозицію складено таким чином, щоб розкрити всі грані творчості та діяльності П.Куліша — письменника, перекладача, видавця, бібліографа, творця «Граматки», першого біографа та видавця епістолярної спадщини М. Гоголя, критика, фольклориста тощо.

Ключове місце займає літературно-мистецька експозиція, найбільш численна за кількістю експонатів. Головний акцент зроблено саме на виданнях Кулішевих творів та літератури про нього. Серед реліквій — прижиттєві видання творів Пантелеймона Олександровича «Крашанка», «Про злодія», «Орися». У музеї зберігаються унікальні стародруки перекладів творів Шекспіра (1862), «Гамлет» (1899), "Приборкнення гострухи (1900), «Біблія» українською мовою, «Чорна рада» (1925) та багато інших раритетних видань.

У наш час відомо біля двох десятків прижиттєвих світлин письменника. Деякі з них представлені в експозиції, а ще — портрети осіб із Кулішевого оточення, світлини подружжя Кулішів. У музеї експонуються копії записів з метричних книг про народження П. Куліша та Г. Барвінок, документи про їхнє життя і творчість, перезнімки малюнків, архівні матеріали. Є карти, яка відображають перебування письменника за кордоном та в Україні.

На почесному місці — перший експонат музею — лист П. Куліша, подарований Олександром Лазаревським. У листі йде мова про те, як родичі Куліша святкували Різдво.

Гордість експозиції — рушник, вишитий Ганною Барвінок (дружиною П. Куліша) та подарований шосткинському музею її правнуком Григорієм Кудравцем.

Окрема експозиція присвячена роману «Чорна рада». Цей твір довго йшов до свого читача, долаючи утиски цензури. При написанні П. Куліш користувався історичними джерелами, зокрема, літописом Самовидця. Поруч розташовані цікаві історичні документи: складена французьким інженером Бопланом карта України І-ї половини ХVІІ ст., підписи гетьманів України та карта Новгород-Сіверського намісництва.

Куліш був першим біографом Миколи Гоголя. Він ретельно розбирав його рукописи, зустрічався з тими людьми, які особисто були знайомі з Гоголем. Куліш видав 6 томів спадщини Миколи Гоголя.

Найбільшим своїм творчим успіхом Пантелеймон Куліш вважав двотомну збірку фольклорно-історичних і етнографічних матеріалів «Записки о Южной Руси». З'явилась вона в Петербурзі у 1856—1857 рр. і викликала подив та захоплення. Збірка була написана «кулішівкою»– віднайденим Кулішем фонетичним правописом.

На особливу увагу заслуговують «Скарби Кулішевого поля», віднайдені місцевими археологами у 2009 році на місці колишнього Кулішевого хутора (Гуків хутір). Це мідний натільний хрест, монети, найстаріша з яких випущена у 1719 році — за 100 років до народження Куліша, фрагменти посуду і речей домашнього вжитку.

Викликає зацікавлення і фотоекспозиція про Ганнину Пустинь — родовий маєток дружини Куліша (Борзнянський район Чернігівської області). Є фото відреставрованого будинку та могил. Скульптури Куліша та його дружини, а також альтанка з'явилися лише нещодавно, після реставрації.

Шосткинський музей Пантеймона Куліша має в колекції пам'ятні монети НБУ «Пантелеймон Куліш» (2019) та  пам'ятна монета до 175 років створення Кирило-Мефодіївського товариства.

viber-2023-06-16-13-33-47-848     viber-2023-06-16-13-33-56-473

viber-2023-06-16-13-34-05-773     viber-2023-06-16-13-34-15-505
Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.