Шановні батьки, за даними МОЗ України захворюваність на кір стрімко зростає. Найбільші показники захворюваності на кір реєструються в Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській, Тернопільській, Одеській областях. У Сумській області зареєстровано 7 випадків кору за рік. У поточному році випадків кору не зареєстровано.
Кір – це надзвичайно заразне гостре вірусне захворювання (із 10 контактних людей хворіє 9). В основному кором хворіють невакціновані діти, що відвідують дитячі організовані заклади. Для дорослого населення джерелом інфекції є хвора дитина. Симптомами кору є висока температура, нежить, сльозотечіння, кашель, висип, іноді блювання і пронос. Часто ускладнюється пневмонією та може викликати ураження головного мозку.
Специфічного лікування кору не існує, проте хворобі можна запобігти – вакцинацією. Вакцинації підлягають діти у віці 1 рік та ревакцинація проводиться дітям 6 років.
Згідно статті 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дітям, які не отримали профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
Наразі в Україні використовується комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту та краснухи виробництва GSK, яку закуповує ЮНІСЕФ за бюджетні кошти. Вакциною забезпечені усі лікувальні заклади міста. Для проведення імунопрофілактики проти кору батькам необхідно звернутися до лікуючого лікаря.
Алгоритм організації та проведення протиепідемічних заходів при спорадичній захворюваності на кір в дитячому закладі.
Після ізоляції хворого забезпечити введення обмежувальних протиепідемічних заходів в групі/класі, де він перебував, терміном 21 день з останнього дня відвідування закладу хворим . Протягом цього періоду рекомендується не допускати:
- прийняття в групу/клас нових дітей чи персоналу» не щеплених та без даних про проведене щеплення або перенесене захворювання на кір, які раніше були відсутні; у виключних випадках відвідування групи дозволяти при умові письмового попередження батьків про ризик захворювання дитини;
- проведення масових заходів та зборів, відвідування музикальної та спортивної залів, басейну та ін.;
- відсутніх з невідомих причин контактних осіб до відвідування закладу без наявності довідки від лікаря педіатра/інфекціоніста.
Здійснювати:
- щоранковий прийом контактних * дітей в групу/клас після огляду медичним персоналом закладу;
- огляд та опитування контактних дітей педагогічним та медперсоналом закладу; термометрію;
- ведення листка медичного спостереження з зазначенням показників температури . тіла, даних огляду шкіряних покривів та слизової оболонки ротової порожнини;
- тимчасову ізоляцію осіб, підозрілих на захворювання на кір, в ізолятор закладу та з наступним оглядом педіатром/інфекціоністом;
- вакцинацію проти кору контактних осіб у віці від 12 місяців до 30 років, які не хворіли на кір, не щеплені проти кору (не мають документально підтверджених даних про щеплення) не пізніше 72 годин з моменту виявлення першого хворого на кір;
- оснащення тимчасового кабінету профілактичних щеплень, при відсутності в закладі постійно діючого;
- забезпечення закладу достатньою кількістю медичних термометрів . шпателів одноразового використання, дезінфікуючих та миючих засобів; знезараження медичних термометрів та використаних шпателів одноразового призначення у відповідності до Методичних вказівок по застосуванню наявного дезінфектанту;
- вологе прибирання приміщень закладу силами технічного персонал) з застосуванням миючих засобів, провітрювання приміщень; можливе ультрафіолетове опромінення повітря протягом 30 хвилин у відсутності людей з наступним провітрюванням;
- проведення санітарно-освітньої роботи серед батьків, дітей та обслуговуючого персоналу навчально-виховного закладу з питань профілактики кору;
- допуск реконвалесцента в організований колектив після повного клінічного одужання та наявності довідки від дільничного лікаря.
*контактними вважати дітей і дорослих, які перебували в одному приміщенні з захворілим протягом останніх 2-х днів до захворювання.
Нормативні документи:
-
Закон України “Про захист населення від інфекційних хвороб” від 04.2000 р №1645 – 111. ,ст. 15,22,35;
-
Наказ МОЗ України від 24.03.2016р. №234 «Про затвердження Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів»
-
Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПІН 5.2.008-01).
-
Наказ МОЗ України від 20.02.2013р. №144 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, та навчально-реабілітаційних центрів».
-
Наказ МОЗ України № 188 від 17.05.2005 р. « Про затвердження Інструкції щодо організації епідеміологічного нагляду за кором», зі змінами від 14.04.2011р. №213 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 17.05.2005р. №188».
-
Наказ МОЗ України , Міністерства освіти і науки України від 30.08.2005 р. № 432/496 «Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі».
-
7. Наказ МОЗ України від 11.08.2014р. №551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні».