З любов’ю до всього живого
Тривалий час відносини «природа – людина – суспільство» будувалися односторонньо, без урахування зворотних процесів. Споживацьке відношення до природи призвело до суттєвого зменшення площ лісів, боліт, лук, водойм, до хронічних хвороб рослин, тварин, людей. В умовах глобальної технологізації потужним важелем повороту людства в його ставленні до навколишнього середовища є екологічна освіта. Охорона природи і бажання її захищати – важливі риси сучасної екологічно компетентної людини, а виховати таку людину – мета будь-якого сучасного освітнього закладу.
Формування екологічної компетентності підростаючого покоління є одним із пріоритетних напрямків роботи Шосткинського ліцею-інтернату спортивного профілю. Саме з цією метою щорічно у квітні проходить місячник оздоровлення довкілля, адже природоохоронна робота в закладі є невід’ємною складовою навчально-виховного процесу.
Екологічне виховання учнів здійснювалось в процесі урочної роботи (молодша ланка), під час дистанційного навчання (5-11 класи) та в позакласній роботі (просвітницькі заходи в онлайн-режимі, екологічні акції, виставки тощо).
Згідно з планом роботи протягом квітня в кожному класі пройшли відповідні заходи природоохоронного змісту: екологічні хвилини, години милування природою, міні-лекторії, дебати, екологічні стежини, години спостереження, тематичні вікторини, уявні подорожі, трудовий десант. Крім того, в рамках проведення туристсько-краєзнавчої роботи в кожному класі відбулись онлайн-екскурсії рідним краєм, а саме:
1клас - відеоекскурсія «Дитячий парк «Казка» в м.Суми»;
2 клас – «Кролевеччина туристична»;
3 клас – «Моя Сумщина. Ямпіль»;
4 клас – «Край пригод. Тревел-квест "Кролевеччина»»;
5 клас – «Унікальні експонати музеїв м.Шостка»;
6 клас – «Моя Сумщина. Путивль»;
7 клас – «Національний заповідник «Гетьманська столиця». Музей археології Батурина»;
8 клас – «Конотопський музей авіації»;
9 клас – «Літопис Гамаліївського монастиря. Частина 1-3»;
10 клас – «ТОП-4 найцікавіших місць Сумщини»;
11 клас – «ТОП-5 унікальних музеїв Сумщини».
18 квітня до Дня довкілля було проведено онлайн-акцію «1 день без сміття!». І, хоча діти були на дистанційному навчанні, кожен учень 5-11 класів прозвітував вчителю біології, що саме зробив в рамках цієї короткотривалої акції і яким чином це вплине на покращення екології міста або села. Саме в цьому полягають особливості екологічного виховання на засадах «глибинної екології», яке передбачає формування усвідомлення єдності і цілісності природи, унікальності та неповторності живих систем, взаємозв'язку та взаємозалежності явищ природи, розуміння людини як невід’ємної ланки у взаємозалежностях природи, утвердження поваги людини до всіх форм життя, гармонійного розвитку людини і природи.
22 квітня до Міжнародного дня Землі для учнів початкової ланки відбулась музична екоперерва «Екологічний настрій моєї душі», під час якої діти під керівництвом вчителя мистецтв музичними чи художніми засобами висловлювали свої почуття до навколишнього світу, обіцяли робити або не робити певні речі заради збереження чистоти довкілля. Таким чином формуються перші уявлення про навколишній світ, живу і неживу природу, ставлення до природи, що виявляється в конкретній поведінці на емоційному рівні.
Також протягом двох останніх тижнів місяця працювала традиційна виставка поробок з вторинної сировини «Друге життя речей», яка проходила як в очному, так і дистанційному режимі. В цьому році вона мала назву «Неси добро у світ природи!» і стала складовою частиною великомасштабної екологічної акції. В рамках цієї виставки як учні, так і працівники закладу представили різноманітні ідеї по переробці склотари, старих текстильних виробів, пластику, паперу, керамічних та металевих ємностей, утилізації бувших у вжитку ґудзиків, ниток, нетрадиційного використання природних матеріалів. Таким чином відбувається узагальнення здобутих екологічних знань, практично-дійове та наочне включення ліцеїстів в природоохоронну роботу.
Крім того, у зв’язку з відзначенням в області Всеукраїнського Дня Довкілля, Міжнародного Дня Землі, Воскресіння Христова, Дня праці, Дня Перемоги та Всесвітнього Дня охорони навколишнього природного середовища Сумська обласна організація Українського товариства охорони природи оголосила проведення місячника «Сумська весна-2021» в період з 01.04 по 30.04.2021р., до якого активно долучились учні та працівники нашого закладу. Так, педагогами та технічним персоналом ліцею-інтернату протягом місяця було впорядковано територію ліцею-інтернату, здійснено обробку фруктових дерев, висаджено квіти на клумби, очищено прилеглу територію та узбіччя дороги поблизу закладу, вивезено сміття, хмиз та торішнє листя. Також наші працівники підтримали ініціативу і стали активними учасниками міської толоки з висадження зелених насаджень у межах міста та приведенні в належний санітарний стан лісових масивів та зон масового відпочинку населення.
У зв’язку з карантинними обмеженнями «червоної зони» учні молодшої ланки протягом перших двох тижнів, а учні середньої та старшої ланки весь квітень знаходились на дистанційному навчанні, але з ініціативи наших педагогів, з дозволу та за сприяння батьків теж прийняли активну участь в прибиранні та озелененні прибудинкових територій, впорядкуванні прибережних смуг водойм, очищенні від сміття захисних лісосмуг.
Отже, природоохоронна робота, усвідомлення необхідності оберігати та примножувати багатства природи – необхідні складові елементи природоохоронної позиції особистості. Кожен учень повинен мати певні знання про стан і перспективи використання природних багатств, а педагогічний колектив спортивного ліцею словом і ділом сприяє цьому і надає певний багаж знань, вмінь та навичок, щоб наша молодь відносилась з любов’ю до всього живого.